W oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego Od dnia 16 marca 2020 roku Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach obsługuje interesantów wyłącznie telefonicznie oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej, platformy EPUAP a także poczta elektroniczną adres siedziby: Zespół Szkół Ponadpodstawowych 33-160 Ryglice ul. Tarnowska 23, tel: 48 14 6541-008, email: szkola@zspryglice.pl

“SAY NO TO BULLYING”- “POWIEDZ NIE ZNĘCANIU SIĘ NAD SŁABSZYMI”

...

 

SAY NO TO BULLYING”- “POWIEDZ NIE ZNĘCANIU SIĘ NAD SŁABSZYMI”- - takie hasło przyświecało trzeciemu już spotkaniu młodzieży w szkole ITI "G.B. Bosco Lucarelli w Benevento, we Włoszech, w ramach projektu „JUST BE HUMANS- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE” z programu ERASMUS + .

Spotkanie miało miejsce w dniach 17- 21 lutego br. i wzięło w nim udział sześcioro uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach wraz z opiekunami- mgr Anną Burgielską- Długosz oraz mgr inż. Stanisławą Zelek. Młodzież naszej szkoły spotkała się w Benevento ze swoimi rówieśnikami ze szkół partnerskich z Portugalii oraz Węgier.

Celem wymiany była integracja uczniów wszystkich szkół biorących udział w projekcie poprzez pracę nad zadaniami projektowymi, gry i zabawy integracyjne a także poprzez wspólne poznawanie kultury i zabytków regionu. Podczas warsztatów, uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych, przez co mogli doskonalić swoje umiejętności językowe, komunikacyjne, pracy w grupie, podejmowania decyzji czy wyrażania opinii. Młodzież z krajów partnerskich miała do wykonania bardzo ciekawe zadania projektowe, które dotyczyły tematu spotkania a także związane były z kierunkami kształcenia włoskiej szkoły- mechatroniką, informatyką czy robotyką. Młodzież wykazała się dużą kreatywnością, zapałem do pracy oraz bardzo wysokim stopniem integracji. Uczniowie naszej szkoły chętnie zabierali głos w dyskusji dotyczącej znęcania się nad słabszymi i mimo, iż sami nie spotkali się bezpośrednio z tym problemem, potrafili wskazać konkretne rozwiązania danych sytuacji oraz udowodnili swoją otwartość i empatię.

Oprócz powyższych działań realizujących merytoryczne cele spotkania, nie zabrakło aspektów kulturowych, takich jak spotkanie z władzami Benevento oraz wycieczek krajoznawczych. Młodzież wraz z nauczycielami miała okazję zwiedzić miasteczko Benevento, które jest pełne zabytków i monumentów pamiętających czasy sprzed naszej ery. To pięknie położone miejsce, wg legend było miejscem spotkań kobiet-wiedźm, które nadawały miastu aurę mądrości i tajemniczości. Zobaczyliśmy także najważniejsze miejsca w pobliskim Neapolu, mieście które słusznie zasługuje na miano miejsca, które należy zobaczyć a potem można już tylko umrzeć. Neapol to miasto, któremu zawdzięczmy wspaniałą włoską pizzę Margartię, po raz pierwszy przygotowaną na cześć królowej o tym imieniu. Nie zabrakło też okazji do spróbowania innych kulinarnych skarbów Włoch – różnych rodzajów makaronów, owoców morza oraz niezwykle smacznych deserów. Piękne widoki i włoskie smaki na długo pozostaną w naszej pamięci.

Spotkanie w Benevento było bardzo ciekawe i owocne - podczas warsztatów zaobserwowano wysoki poziom integracji uczniów z krajów partnerskich, poruszono wiele interesujących kwestii dotyczących walki z przemocą, w szczególności problemu znęcania się nad słabszymi. Młodzi ludzie udowodnili, że każdy z nich potrafi odczuć empatię, jest otwarty na problemy innych, zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania prawdziwych przyjaciół oraz wsparcia wśród dorosłych. Nauczyciele poznali wychowanków w sytuacjach innych, niż te codzienne szkolne, a także obserwowali pracę swoich kolegów z włoskiej szkoły i wymienili się doświadczeniami ze wszystkimi nauczycielami pracującymi   w projekcie. Niezwykle miłym i zaskakującym akcentem wizyty było powitanie delegacji partnerskich- uczniowie powitali nas cudownym koncertem, który był wspaniałą okazją do przełamania lodów.

Należy wspomnieć, iż rodziny goszczące naszych uczniów, stworzyły im prawdziwe domy podczas ich pobytu, uczniowie mieli okazję poznać członków rodzin swoich włoskich kolegów oraz ich codzienne życie, co okazało się wspaniałym doświadczeniem. Przy pożegnaniu nie zabrakło łez wzruszenia, które przekształciły się w długotrwały płacz kończący się dopiero na lotnisku w Krakowie.

Mamy nadzieję, że nasza współpraca w dalszym ciągu będzie efektywna i przyczyni się do realizacji celów projektu i jeszcze lepszego wpojenia wartości takich jak tolerancja, otwartość czy równość a młodzi ludzie udoskonalą wiele umiejętności kluczowych bardzo potrzebnych do właściwego funkcjonowania we współczesnym świecie.

 

https://youtu.be/Cc3yS7UMs5Y

https://youtu.be/Rw3h4GYz8JY

https://youtu.be/qRLVmmquTS0

https://youtu.be/7N82a-QT3UA

https://youtu.be/9gtISbOKL2U

https://youtu.be/Rx4eemmcrxM

https://youtu.be/32P7OfiY-RE

https://youtu.be/EkwRnwsrLB0