W oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego Od dnia 16 marca 2020 roku Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach obsługuje interesantów wyłącznie telefonicznie oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej, platformy EPUAP a także poczta elektroniczną adres siedziby: Zespół Szkół Ponadpodstawowych 33-160 Ryglice ul. Tarnowska 23, tel: 48 14 6541-008, email: szkola@zspryglice.pl

NIEZAPOMNIANA LEKCJA...

...

"Down the Road. Zespół w trasie"- tak genialnej nazwy dla programu dokumentalnego nie wymyślono nigdy wcześniej. Nowy program znanego podróżnika Przemysława Kossakowskiego chwyta za serca już od pierwszych minut pierwszego odcinka. Kossakowski postanowił zabrać 6 osób z zespołem Downa na wycieczkę po Europie, sam nie wiedząc jakie doświadczenia może to przynieść i nie licząc się z konsekwencjami. Postanowiłyśmy zachęcić naszych uczniów do poznania tego niezwykłego przedsięwzięcia, gdyż nie ma chyba lepszego sposobu na poznanie ludzi, których uważamy za innych i mówiąc absolutnie szczerze gorszych od nas...Tymczasem, program pokazuje nam, jak bardzo powinniśmy się wstydzić naszych wcześniejszych opinii nieopartych na doświadczeniach. Z niebywałą siłą obnaża fakt, że to ludzie uważani za zdrowych, pełnosprawnych i inteligentnych tak naprawdę nic nie wiedzą o osobach z zespołem Downa, jeśli problem nie dotyczy ich najbliższego otoczenia. Kossakowski wraz ze swoimi wspaniałymi towarzyszami podróży uczy nas, że osoby inne nie są wcale gorsze, a często o wiele lepsze od nas. Potrafią być bardzo inteligentnymi, utalentowanymi i wysportowanymi ludźmi, a poziom ich empatii często przewyższa wrażliwość przeciętnego zdrowego człowieka. Są bardzo szczerzy, uczuciowi i bezinteresownie dobrzy. Jak każdy człowiek, mają swoje wady i gorsze chwile, zwłaszcza wtedy, gdy z rozbrajającą szczerością mówią, że nie mogą pogodzić się ze swoją innością. Każdy młody człowiek powinien poznać niezwykłą przygodę tych wspaniałych ludzi, która na pewno zmieni życie wielu ludzi, którzy do tej pory nie zdawali sobie sprawy z tego, jak żyją i co czują osoby z Zespołem Downa.

Program został pokazany na zajęciach z wychowawcą w nawiązaniu do projektu z programu Erasmus + "Just be humans- say NO to any forms of discrimination and violence". Chcemy pokazać uczniom, że wokół nas jest wielu innych wspaniałych ludzi, którym należy się ogromny podziw, szacunek a także chcemy zachęcić naszych młodych wychowanków do nawiązania kontaktu z instytucjami opiekującymi się osobami niepełnosprawnymi i aby podjęli pracę wolontariacką. W końcu człowiek tyle znaczy ile pomaga innym...Ponadto, ci tzw. inni ludzie mogą nauczyć nas bardzo wiele i te doświadczenia są absolutnie wyjątkowe i bezcenne.

https://player.pl/programy-online/down-the-road-zespol-w-trasie-odcinki,24483/odcinek-1,S01E01,167185