a

a

Łyżwiarstwo figurowe

...

Pierwsze zawody w łyżwiarstwie figurowym zorganizowano w 1871 w Wiedniu.

Jako dyscyplina olimpijska łyżwiarstwo figurowe pojawiło się po raz pierwszy na igrzyskach w 1908 roku w Londynie. Co ciekawe, nie były to igrzyska zimowe, a letnie. Również po raz drugi łyżwiarze figurowi rywalizowali ze sobą na Letnich Igrzyskach Olimpijskich – w 1920 roku w Antwerpii.

Zmiana nadeszła w 1924 – w tym roku w Chamonix po raz pierwszy zorganizowano Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zaprezentowane na nich łyżwiarstwo figurowe znalazło się w gronie najstarszych dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich i od tej pory niezmiennie pojawia się w ich programie.

Główną organizacją odpowiadającą za łyżwiarstwo figurowe od strony regulaminowej i organizacyjnej jest Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ang. International Skating Union – ISU), założona w 1892 r. To najstarsze tego typu stowarzyszenie wśród sportów zimowych. W Polsce od 1921 r. działa Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego (PZŁF).

Współcześnie w ramach rywalizacji łyżwiarzy figurowych na igrzyskach występuje 5 kategorii.

Od 1908 do 1972 istniały trzy - jazda indywidualna kobiet i mężczyzn, czyli występy solistek i solistów oraz pary sportowe.  W 1976 dodano pary taneczne, a od 2014 rozgrywane są także zawody drużynowe.

Łyżwiarze figurowi przedstawiają dwa programy: krótki, trwający 3 minuty i dowolny – 4 minuty.

O kolejności startowej w programie krótkim decyduje losowanie. W przypadku programu dowolnego kolejność startową określa klasyfikacja po programie krótkim.

W zależności od konkurencji zawodnicy wykonują elementy, które – na podstawie stopnia trudności – są odpowiednio punktowane przez sędziów. To m.in.:

  • sekwencje kroków, sekwencje choreograficzne, piruety, twizzle
  • skoki i skoki wyrzucane: Toeloop,  Salchow,  Rittberger (Loop),  Flip, Lutz,  Axel,
  • podnoszenia
  • spirale śmierci.

Łyżwiarstwo figurowe to sport podobny do gimnastyki artystycznej. Od osób, które go uprawiają wymaga także zdolności tanecznych, poczucia rytmu, giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dla uzyskania tych umiejętności łyżwiarze figurowi trenują również balet i gimnastykę.