PROGRAM ERASMUS + PROJEKT „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

Wycieczki

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA NA TARGI KIELECKIE

...

W dniu 30 marca 2017r. uczniowie klas I, II zasadniczej szkoły zawodowej i II technikum wraz z opiekunami, uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej na Targi Kieleckie „Dzień Druku3D”.

Główne stoiska to: Targi stoom- TOOL, Stom BLECH &Cutting, Stom LASER, Targi spawalnictwa, Witro Proces Druk 3D

Drukowanie przestrzenne to proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu.

Uczniowie naszej szkoły zwiedzili stoiska kilkudziesięciu wystawców z Polski, Europy, Japonii i Korei. Wystawcy w tym dniu zaprezentowali głównie maszyny z zaawansowaną technologią, umownie nazwane drukarkami przestrzennymi. Służą one do wytwarzania gotowych wyrobów, od zabawek, filiżanek, do skomplikowanych urządzeń, precyzyjnych  modeli a nawet broni.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykonany i przedstawiony model samochodu Ferrari a także praktyczne wykorzystanie robotów przemysłowych w wielu dziedzinach techniki. Uczniowie zainteresowani byli również praktycznym wykorzystaniem technik laserowych i elektronowych, czy też zastosowaniem urządzeń z łukiem plazmowym. Nowoczesne obrabiarki do metalu, drewna, czy tworzyw sztucznych to przede wszystkim centra obróbcze sterowane komputerem /CNC/. Wycieczka miała również cel integracyjny.   W ocenie uczestników cele zostały osiągnięte a tematyka i forma zachęca do organizowania podobnych wycieczek w przyszłości.

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

...

Dnia 23.03.2017 r. nasi tegoroczni maturzyści z klasy IV Tiż oraz IV Tż udali się  wraz z księdzem Łukaszem Szczepanikiem oraz z wychowawczyniami Panią Anną Burgielską-Długosz i Panią Ewą Wójcik na Jasną Górę. Uczestniczyliśmy w odsłonięciu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a podczas Mszy świętej modliliśmy się za pomyślne zdanie egzaminów maturalnych. Później przeszliśmy Drogę Krzyżową w parku klasztornym. Następnie pojechaliśmy do Wadowic, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II. Ostatnim punktem naszej pielgrzymki była modlitwa w Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

MŁODZIEŻ WĘGIERSKA I UCZNIOWIE TECHNIKUM ŻYWIENIA W TARNOWIE

...

 

15 lutego młodzież węgierska wraz z uczniami technikum żywienia poznawała Tarnów. Najważniejszym punktem była wizyta zawodoznawcza w znanej na rynku firmie przetwórstwa mleka - MLEKTAR. Tutaj młodzież zapoznawała się z zasadami przerobu mleka, technologią produkcji wyrobów mleczarskich. Węgrzy byli zachwyceni zarówno samą produkcja jak i produktami, które mieli możliwość spróbować podczas degustacji. Uczniowie zwiedzili też Muzeum Okręgowe w Tarnowie, gdzie mogli nawet przenieść się w historii zakładając piękne szaty. Odbyli również spacer po Tarnowie pamiętając o akcentach węgierskich.


WALENTYNKI Z GOŚĆMI Z WĘGIER W KRAKOWIE

...

14 lutego z naszymi gośćmi udaliśmy się do Krakowa żeby pokazać im to przepiękne miasto i zwrócić uwagę na to co nas łączy w dziejach historii. Popołudnie miło spędziliśmy na tworzeniu pralinek czekoladowych w Krakowskiej Manufakturze Czekolady. Był też czas by zaznaczyć akcenty walentynkowe.

{gallery}wegrykrakow{/gallery}

Wycieczka młodzieży do kina na film pt. ,,Wołyń”

...

We wtorek 25.10.2016 roku 67 osobowa grupa młodzieży naszej szkoły wybrała się do kina na film ,,Wołyń”.

Osoby z poszczególnych oddziałów zebrały się pod szkołą. O godzinie 9.10 autokarem i busem wyruszyliśmy do Tuchowa. Ok. godziny 9.30 dotarliśmy pod kino ,,Promyk” w Tuchowie. O  godzinie 10.00 rozpoczął się seans.

Film opowiada historię 17 – letniej Zosi Głowackiej z wołyńskiej wioski, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Główna bohaterka zakochuje się w Ukraińcu Petrze, lecz ojciec wydaje ją za mąż za dużo starszego od niej sołtysa, Macieja Skibę. Krótko po ślubie Zosia zostaje w domu z dziećmi męża z pierwszego małżeństwa , gdy ten udaje się na wojnę, która wybucha we wrześniu 1939. Powracający do wioski Maciej ukrywa się z obawy przed nacjonalistami ukraińskimi. Gdy Wołyń zajęła Armia Czerwona, Rosjanie witani są przez Ukraińców chlebem i wódka. Skiba, uznany za kułaka, został zesłany w głąb ZSRR a bohaterka ponownie sama zajęła się wychowaniem dzieci w wojennych warunkach. Gdy w 1941 Zachodnia Ukraina została zajęta przez Niemców,, ci sami ludzie którzy radośnie witali Sowietów, cieszą się , widząc mundury hitlerowskie.  Rozpoczyna się ludobójstwo. Niemcy mordują Żydów, następnie Ukraińcy Polaków. Polacy w odwecie mordują Ukraińców. Zosia  jest świadkiem zabójstw z zemsty i porachunków sąsiedzkich. Reżyser   ukazał również Polaków pomagających Żydom i Ukraińców ratujących Polaków.

Po seansie udaliśmy się na przystanek, o godzinie 13.00 byliśmy pod szkołą.

Miejmy nadzieję, że wstrząsająca hekatomba mordowanych polskich Kresowian przez ukraińskich nacjonalistów w czasie wojennej zawieruchy na trwałe zapisze się w myślach i pamięci młodego pokolenia.