PROGRAM ERASMUS + PROJEKT „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr

...

12 kwietnia trzydziestoosobowa ekipa z naszej szkoły udała się na wycieczkę do Zakopanego.

Naszym celem było właśnie poczucie zapachu Tatr, dlatego wybraliśmy się do Doliny Kościeliskiej. Jest to najatrakcyjniejsza Dolina w Tatrach obfitująca w piękne widoki, ciekawe formy skalne oraz bogatą roślinność. O tej porze roku nasze oczy zachwycały całe polany pięknie kwitnących krokusów.

Krokus czyli szafran spiski to roślina pospolita w Tatrach i objęta ochrona gatunkową. Otrzymuje się z niego najdroższą przyprawę świata czyli szafran.

W Dolinie Kościeliskiej znajdują się liczne jaskinie, w tym kilka udostępnionych turystycznie: Jaskinia Mroźna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazowa, Jaskinia Mylna, Jaskinia Smocza Jama.

Dolina ma bardzo ciekawą historię, przez lata była wykorzystywana do celów pasterskich, a także przemysłowych. Dnem doliny biegł trakt kupiecki, w związku z czym stanowiła ona także obszar działalności zbójników, o czym świadczą wymowne nazwy skał, takie jak: Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia czy Zbójnicki Stół.

Kolejnym ciekawym miejscem na trasie jest, znajdująca się ok. 150 metrów za Polaną Pisaną, Wyżnia Kościeliska Brama, mająca długość około 700 metrów. Na początku tego niezwykle malowniczego odcinka, w kierunku wschodnim, znajduje się Wąwóz Kraków, którym niezwykle się zachwyciliśmy.

Po zejściu ze szklaku pojechaliśmy do Zakopanego pod Wielką Krokiew, gdzie wielu znakomitych sportowców odnosiło sukcesy w skokach narciarskich.

Następnie udaliśmy się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Został on założony w 1848 r. Nazwa cmentarza pochodzi od fundatora Jana Pęksy, natomiast brzyzek oznacza w gwarze góralskiej urwisko nad potokiem. Od lat dwudziestych XX wieku chowano tu tylko osoby zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Spoczywa Tu między innymi: Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Władysław Hasior, Sabała, Helena i Stanisław Marusarz.

Doborowe towarzystwo, słoneczna pogoda i wspaniałe okoliczności przyrody, atmosfera relaksu. Brzmi to trochę jak „pamiętniki z wakacji”, ale tak właśnie będziemy wspominać tę wycieczkę. Planujemy kolejny wyjazd… już niebawem.

Zapraszamy do galerii