a

a

WYJAZD DO KINA NA FILM „CHŁOPI”

...

05.12.2023 r. młodzież z klasy III Tiż pojechała do kina na film „Chłopi”. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej. Wyjazd był również doskonałą okazją do integracji uczniów i wzmocnienia  więzi koleżeńskiej.

Film „Chłopi” został zrealizowany w technice animacji malarskiej. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stał się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawiły się interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.