PROGRAM ERASMUS + PROJEKT „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

...

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego dnia. Gościem był dr Marcin Chorązki z Instytutu Pamięci Narodowej  w Krakowie,  który wygłosił wykład  o żołnierzach wyklętych. Przybliżył uczniom czasy z okresu końca II wojny światowej, sylwetki Żołnierzy Wyklętych i działalność konspiracyjną Polskiego Państwa Podziemnego. Dr Marcin Chorązki w ciekawy sposób opowiadał o historii, tradycjach i ideałach, jakimi kierowali się Żołnierze Antykomunistycznego Niepodległościowego Podziemia. Podkreślił, że żołnierze wyklęci zasłużyli na pamięć kolejnych pokoleń, a dla młodych Polaków są wspaniałym wzorem patriotyzmu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.