2-1.jpg

24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

...

24 marca 2019 roku po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija dokładnie 75 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski.

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów młodzież naszej szkoły wzięła udział w projekcji filmu „Paszporty Paragwaju.” Film ten został wyemitowany we wszystkich placówkach oświatowych Powiatu Tarnowskiego w dniu 22 marca o godzinie 10.