KIERUNKI KSZTAŁCENIA 2020/2021 >>>

IX Jesienna Zaduma Patriotyczna

...

 

Zgasły światła, zawyła syrena alarmowa, a w ciemności dały się słyszeć głosy ludzi zbiegających do schronu. Powietrze zadrżało od huku nadlatujących samolotów i serii zrzucanych bomb. Tak 27 października rozpoczęła się IX Jesienna Zaduma Patriotyczna przygotowana przez Szkołę Podstawową, Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Ośrodek Kultury w Ryglicach oraz Koło Pań Rygliczanek.

Rozpoczynając wieczór od sceny nalotu bombowego chcieliśmy odtworzyć realia września ’39 roku, gdy mieszkańcy wielu miast i wsi zostali brutalnie oderwani od rutyny codzienności i zaczęli liczyć czas nową miarą – od nalotu, do nalotu.

W roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zdecydowaliśmy się spotkanie patriotyczne poświęcić tym właśnie wydarzeniom. Przygotowany został koncert pieśni patriotycznych. Zabrzmiały bardziej i mniej znane piosenki m.in. „Dziś idę walczyć, Mamo”, „Warszawskie dzieci”, „Zośka” czy „Dla niepodległej szli”. Utwory te były częścią poetyckiej podróży po jednym z najsmutniejszych okresów naszej historii –  nazywanego okresem apokalipsy spełnionej.

Po części artystycznej licznie zgromadzeni goście wysłuchali wykładu pana Jacka Chodania- nauczyciela historii, na temat działań militarnych obu wojen światowych z uwzględnieniem naszej gminy oraz fragmentów pamiętnika mieszkanki Ryglic na temat wojny w tych okolicach odczytanego przez ks. Łukasza Szczepanika

Po części oficjalnej przyszedł czas na spotkania i rozmowy przy stole przygotowanym przez Szkołę Podstawową, Zespół Szkół Ponadpodstawowych oraz Koło Pań Rygliczanek. Oprawę gastronomiczną zapewnili uczniowie z Technikum żywienia i usług gastronomicznych w Ryglicach.

Zapraszamy do galerii