Rekrutacja do Technikum, Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
- zobacz regulamin

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

TECHNIKUM - technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, technik handlowiec, technik ekonomista

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA - monter izolacji przemysłowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kierowca - mechanik, mechanik pojazdów samochodowych , elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, krawiec, stolarz, ślusarz, lakiernik, fryzjer, kucharz, sprzedawca, elektryk, murarz - tynkarz, piekarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, wędliniarz, cukiernik, rolnik - więcej tutaj


ERASMUS + PROJEKT "„ LET´S GET GREEN - RAISING THE AWARENESS OF ECOLOGICAL PROBLEMS”

ERASMUS + „JUST BE HUMANS!- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE"

ERASMUS + „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

VIII WIECZÓR Z POEZJĄ

...

20. 02. 2019 r.  w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach odbył się VIII Wieczór z poezją. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Tarnowskiego Pan Roman Łucarz i Burmistrz Miasta i Gminy Ryglice Pan Paweł Augustyn. Wszystkich, licznie zgromadzonych gości powitali organizatorzy: Pani Agata Sus Dyrektor Szkoły Podstawowej i Pan Janusz Szczęch Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Współorganizatorem imprezy był Ośrodek Kultury w Ryglicach.

W tym roku spotkanie poświęciliśmy poezji śpiewanej. Mottem wieczoru były słowa Adama Dennisona „W poezji śpiewanej stapiają się w wyjątkowy sposób dźwięk i słowo, przenikając się nieustannie i podkreślając to, czego z osobna wyrazić się nie da”.

Razem z młodymi artystami odbyliśmy niezwykłą wędrówkę przez wieki, poznając związek słowa i muzyki. Opowieść o poezji śpiewanej rozpoczęła się od aojdów, którzy znani byli już w starożytnej Grecji. Później na scenie pojawili się średniowieczni trubadurzy, czyli wędrowni poeci z Francji, którzy śpiewem i słowem sławili czyny królów, rycerzy, a także damy serca. Rozkwit gatunku zwanego pieśnią przypadł w Polsce na wiek XVI, a jego patronem jest niewątpliwie Jan Kochanowski. Jego postać i najbardziej znane utwory przypomnieli uczniowie Szkoły Podstawowej. Następnie młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przeniosła słuchaczy do czasów romantyzmu i naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, śpiewając jego wiersze, a nawet epopeję narodową. Najwybitniejsi przedstawiciele współczesnej poezji śpiewanej: Jonasz Kofta, Marek Grechuta, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski przenieśli widzów na deski festiwalu w Opolu, udowadniając, że ich twórczość pełna humoru, dystansu i satyry cechuje świeżość, która nie znika pomimo upływu lat. Program zakończono optymistyczną piosenką Marka Grechuty „Ważne są dni, których jeszcze nie znamy” w wykonaniu wszystkich młodych artystów.

Wieczór poetycki cieszył się dużym zainteresowaniem społeczności, czego dowodem była pełna sala gości. Po występach wszyscy miło spędzili czas przy akompaniamencie muzyki oraz wykwintnym poczęstunku przygotowanym przez uczniów z Technikum żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach.

Mamy nadzieję, że kameralna, niezwykła atmosfera przyciągnie za rok kolejnych miłośników słowa.