Rekrutacja do Technikum, Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
- zobacz regulamin

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

TECHNIKUM - technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, technik handlowiec, technik ekonomista

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA - monter izolacji przemysłowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kierowca - mechanik, mechanik pojazdów samochodowych , elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, krawiec, stolarz, ślusarz, lakiernik, fryzjer, kucharz, sprzedawca, elektryk, murarz - tynkarz, piekarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, wędliniarz, cukiernik, rolnik - więcej tutaj


ERASMUS + PROJEKT "„ LET´S GET GREEN - RAISING THE AWARENESS OF ECOLOGICAL PROBLEMS”

ERASMUS + „JUST BE HUMANS!- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE"

ERASMUS + „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

KURS CARVINGU W RAMACH PROJEKTU „Mistrzowie w zawodzie”

...

Kolejna 10 osobowa grupa uczniów z klasy pierwszej i drugiej technikum żywienia i usług gastronomicznych zdobywała nowe umiejętności i podnosiła swoje kwalifikacje na kursie carvingu.

Carving to niezwykła sztuka rzeźbienia fantazyjnych wzorów w warzywach oraz owocach. Chociaż wywodzi się z Dalekiego Wschodu w Polsce zadomowiła się już chyba na dobre. Dekoracje przygotowane tą techniką są ozdobą stołów bankietowych i półmisków.

Uczniowie uczyli się przygotować takie elementy i aranżacje z ogólnodostępnych warzyw i owoców i trzeba przyznać, że udało się wyłowić ukryte talenty.

Zajęcia dla uczniów były bezpłatne realizowane w ramach projektu „Mistrzowie w zawodzie”.