a

a


W oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego Od dnia 16 marca 2020 roku Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach obsługuje interesantów wyłącznie telefonicznie oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej, platformy EPUAP a także poczta elektroniczną adres siedziby: Zespół Szkół Ponadpodstawowych 33-160 Ryglice ul. Tarnowska 23, tel: 48 14 6541-008, email: szkola@zspryglice.pl

Akcja „Zbieraj baterie i telefony!”

...

W ramach projektu „Bądź EKO – kształtowanie postaw proekologicznych u uczniów III” i we współpracy z Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA w naszej szkole prowadzona jest zbiórka zużytych baterii i telefonów.

 

Masowa produkcja urządzeń wymagających bezprzewodowego zasilania sprawiła, że wszelkiego rodzaju baterie i akumulatory są przez wszystkich powszechnie stosowane.

Również telefony komórkowe są nieodłącznym atrybutem naszego życia codziennego.

Baterie są niebezpiecznymi odpadami. Jeżeli zdecydujesz się na zbieranie zużytych baterii i oddanie niepotrzebnych zalegających w półkach starych telefonów zadbasz tym samym o środowisko naturalne dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Warto wiedzieć że:

  • Mała guzikowa bateria srebrowa jest w stanie skazić 1m3 gleby i zatruć 400 litrów wody.
  • Ołów znajdujący się w bateriach jest trujący - uszkadza układ nerwowy i mózg, osłabia zdolność uczenia się, a w najgorszym wypadku prowadzi do chorób psychicznych. Za dużo ołowiu w organizmie może również być powodem bezpłodności.
  • Kadm jest trujący - odkładając się w wątrobie i nerkach, nie pozwala organizmowi na wytwarzanie niezbędnych składników.
  • Rtęć jest szkodliwa dla środowiska i przez łańcuch pokarmowy trafia do organizmu człowieka mogąc uszkodzić jego układ nerwowy.
  • Lit w organizmie może być powodem zbyt dużej przemiany materii.

 

Zobacz także: http://www.zspryglice.pl/index.php/projekty/129-2019-04-29-08-32-41/1907-podsumowanie-.html