a

a

Babia Góra zdobyta

...

29 i 30 września udaliśmy się na wycieczkę szklakiem Jana Pawła II. Najpierw odwiedziliśmy Sanktuarium w  Centrum Jana Pawła II w Krakowie.  Jest to miejsce wielu relikwii naszego niezwykłego Polaka. Najcenniejszą z nich jest Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, która została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku Kościoła Relikwii. W sanktuarium zobaczyliśmy też płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz sutannę z dnia zamachu.

Z Krakowa pojechaliśmy do Wadowic – rodzinnego miasta papieża, gdzie zwiedziliśmy muzeum - dom rodzinny Jana Pawła II. Muzeum w przebudowanym Domu Rodzinnym Jana Pawła II to nowoczesna, multimedialna wystawa, która nie tylko pozwala poznać lub odkryć na nowo życie, działalność i nauczanie papieża, ale również zabiera nas w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski. Zaprasza do osobistego spotkania ukochanym Ojcem Świętym i zmusza do refleksji. Najważniejszą częścią muzeum jest Mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.

Po zakończeniu zwiedzania muzeum podziwialiśmy wadowicki rynek z bazyliką i udaliśmy się na pyszne wadowickie kremówki.

Następnym punktem programu była Lanckorona- malownicza wieś, która była niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i poetów, którzy szukali natchnienia wśród pięknych krajobrazów i urokliwych drewnianych domków. Do dziś jest jedną z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Zobaczyliśmy tutaj urokliwą zabudowę rynku oraz ruiny zamku. Bogata historia i malownicze położenie ruin zapewniły mu wpis na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako element kulturalno-krajobrazowy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Drugiego dnia wycieczki wraz z przewodnikiem udaliśmy się do Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie głównym celem jak się domyślacie była Babia Góra 1 725 m.n.p.m. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy z Przełęczy Krowiarki, gdzie przywitało nas niebieskie niebo i piękne słońce, które towarzyszyło nam cały dzień. Przez cały czas wędrowania każdy kolejny kilometr odkrywał przed nami nowe horyzonty. Mogliśmy obserwować wyraźnie zaznaczaną piętrowość roślinności: regiel dolny, górny, pasmo kosodrzewiny, piętro alpejskie i podziwiać niezwykłe krajobrazy. Babia Góra znana z bardzo kapryśnych warunków atmosferycznych, gdzie pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilkunastu minut przywitała i pożegnała nas pięknym słońcem.

Czas spędzony podczas tej wycieczki będziemy długo i mile wspominać. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć tutaj: